Kilka słów o frezowaniu i szlifowaniu

  • Post category:Stolarnia

Frezowanie jest procesem, który nadaje drewnu określony kształt krawędzi. Narzędziem używanym do frezowania jest frezarka za pomocą której obrabia się mechanicznie drewno. W zależności od zastosowanych frezów nadaje się drewnu pożądany wygląd. Wybór określonych frezów należy dostosować do surowca, który będzie przedmiotem obróbki. Inne frezy mają zastosowanie do miękkiego drewna (np. sosna, świerk) a inne do twardego (np. dąb, jesion, buk).

Frezowanie krawędzi to inaczej proces mający na celu wyprofilowanie krawędzi blatów w celu uzyskania ich wymaganego kształtu.

Frezowanie proste powoduje zebranie małej ilości materiału, aby złagodzić krawędź blatu. Stosowane jest w blatach przy stołach, w których zachowany jest prostopadłościenny wygląd.

Frezowanie obłe stosowane jest głównie w blatach kuchennych i parapetach. Zaoblona krawędź nadaje blatu miękkości i pozwala pracować nim i opierać się o materiał.

Fazowanie to rodzaj frezowania zwykle powodujący ścięcie krawędzi pod kątem 45 stopni. Stosowane jest w blatach przy stołach.

Szlifowanie jest to kolejny proces obróbki drewna, który polega na jego wygładzeniu. Proces ten przygotowuje drewno do kolejnej obróbki jaką może być lakierowanie lub olejowanie.

Szlifowanie rozpoczynany używając papieru o niskim stopniu granulacji, następnie przechodzimy do wyższych stopni. Stopień granulacji uzależniamy także od rodzaju surowca, na którym pracujemy.

Szlifować drewno możemy ręcznie za pomocą papieru ściernego lub za pomocą szlifierki. Szlifowanie ręczne jest bardzo czasochłonne, jednak ma zastosowanie, gdy powierzchnia jest mała oraz trudnodostępna. Szlifowanie ręczne może także być co do zasady bardziej dokładne. Najczęściej szlifowanie jest mechaniczne. Do tego celu używa się różnego rodzaju szlifierek np. szlifierek taśmowych lub mimośrodowych.

Masz pomysł na swój wymarzony blat lub stół skontaktuj się z Nami telefonicznie lub mailowo, a my zaprojektujemy go dla Ciebie.

Dodaj komentarz