Rodzaje drewna – jak rozpoznać oraz ich zastosowanie

  • Post category:Stolarnia

Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj drewna wybrać to zapraszam to zapoznania się w poniższym artykułem.

W przemyśle stolarskim używane są różne rodzaje drewna do produkcji. Zarówno twarde (np. dąb, buk, jesion), średnio twarde (np. orzech) jak i miękkie (np., sosna, świerk) gatunki drewna mają swoje zastosowanie. Warunkiem koniecznym rozpoczęcia produkcji wyrobów drewnianych jest odpowiedni poziom wysuszenia surowca. Wilgotność musi być pomiędzy 6-12%. Inaczej źle wysuszone drewno będzie pękać i wyginać się.

Drewno dębowe jak rozpoznać

Drewno dębowe ma jasną barwę (złotą, beżową lub słomkową). Charakteryzuje się niejednolitą teksturą oraz cechuje się poprzecznie biegnącymi pręgami.

Zalety drewna dębowego:

1. Drewno dębowe jest trwałe i solidne, ale także będzie wyglądać w Twoim wnętrzu pięknie i naturalnie. Jeśli masz w domu inne wyroby z drewna dębowego to wspaniale będą razem ze sobą współgrać.

2. Dąb bardzo dobrze spełnia swoje estetyczne funkcje. Sprawdzi się zarówno w Twoim nowoczesnym lub tradycyjnym wnętrzu.

3. Poddany odpowiednim zabiegom impregnacji jest odporny na wilgoć. Dzięki tej właściwości możesz go mieć zarówno w kuchni jak i w łazience.

4. Drewno dębowe to jest bardzo wytrzymałe samo w sobie (na dębowym blacie czy regale możesz bez problemu położyć ciężkie przedmioty). Przy zastosowaniu należytej obróbki będzie służyć Ci przez wiele lat.

5. Ze względu na swoją specyfikę, dąb ma szerokie zastosowania. Używany jest do wyrobu mebli, parapetów czy podłóg.

Wady drewna dębowego:

1. Często wskazywaną wadą drewna dębowego jest jego cena w porównaniu do innych gatunków. Natomiast trzeba dodać, że koszt produktu wykonanego z dębu zwróci nam się w czasie, ponieważ jako gatunek bardzo wytrzymały posłuży nam wiele lat.

2. Kolejną wadą drewna dębowego jest jego ciężar. Często stoły czy blaty dębowe potrafią ważyć kilkadziesiąt kilogramów do ponad stu kilogramów, co może powodować problem na przykład z wniesieniem takiego mebla oraz z jego montażem. Jednak trzeba ponownie dodać, że posiadanie mebli dębowych będzie dla Ciebie inwestycją na lata.

Drewno sosnowe charakterystyka

Drewno sosnowe jest miękkie i lekkie oraz podatne na zniekształcenia przy intensywnym użytkowaniu. Ma żółty kolor który z ciemnieje w miarę upływu czasu oraz wyraźne słoje. Cechuje go skandynawski wygląd co może być wadą lub zaletą. Pozytywną cechą jest na pewno niska cena.

Drewno bukowe jak rozpoznać

Drewno bukowe należy do twardych gatunków drewna. Jest to solidny typ drewna charakteryzujący się trwałą strukturą. Drewno bukowe ma jasną barwę o odcieniu czerwonawym lub fioletowym. Cechuje go średnia cena.

Drewno orzechowe

Jest bardzo nietypowe. Charakteryzuje się bardzo ciemnobrązową barwą. Posiada nietypowy wygląd usłojenia. Cena jest duża. Nadaje się głównie do stołów.

Drewno sosnowe czy dębowe

Drewno sosnowe sprawdzi się do produkcji mebli, ale tych niezbyt intensywnie użytkowanych. Sosna będzie odpowiednia do mało użytkowanych blatów, ale nie kuchennych. Jednak blat z drewna sosnowego sprawdzi się np. w salonie fryzjerskim. Sosna będzie odpowiednia do elementów dekoracyjnych (takich jak na przykład lamele ścienne). Natomiast dąb bardzo dobrze zda egzamin jako surowiec do produkcji blatów kuchennych, łazienkowych, parapetów, stołów czy schodów. Wyroby te ze względu na swoją specyfikę są powinny być trwałe i wytrzymałe. Dąb także cechuje się bardziej estetycznym wyglądem niż sosna. Ma mniej sęków niż sosna.

Drewno bukowe czy dębowe

Dąb i buk należą do kategorii tak zwanych twardych gatunków drewna. Buk posiada zbliżone parametry do dębu (nieznacznie gorsze). Drewno bukowe cechuje się charakterystycznym wyglądem i barwą o odcieniu czerwonawym lub fioletowym. Natomiast dąb posiada bardziej szlachetną barwę. Wybór drewna ze względu na wygląd jest tutaj kwestią gustu. Warto wspomnieć, że drewno bukowe jest nieco tańsze od dębowego.

Klasy drewna stolarskiego dębowego

Blat dębowy klasy AB

charakteryzuje się najwyższą jakością drewna. Na powierzchni zewnętrznej takiego blatu nie występują sęki, nadając mu jednolity wygląd. Powierzchnia nie będąca widoczna dla użytkowników może zawierać niewielkie ilości sęków. Stąd też oznaczenie AB – klasa A na powierzchni widocznej, klasa B na powierzchni niewidocznej.

Blat dębowy klasy rustic

charakteryzuje się dużą ilością sęków i pęknięć. Blaty tego typu nadają klasycznego i rustykalnego wyglądu danemu wnętrzu.

Blat dębowy klasy natur

zawiera niewielką ilość sęków na powierzchni i rzadkie pęknięcia.

Dodaj komentarz