Stół dębowy na wymiar – jak dopasować rozmiar stołu

  • Post category:Stolarnia

Stoły dębowe potrafią zachwycić swoją elegancją i pięknem. Powinny cieszyć nas swoją urodą, ale także być funkcjonalne. Aby jednak funkcjonalność została zachowana, parametry stołu powinny być właściwie dobrane.

Wybierając stół do swojego domu powinniśmy zastanowić się jak duża jest przestrzeń, w której nasz wymarzony stół będzie stał. Generalną zasadą jest, że do dużego wnętrza odpowiedni będzie duży stół, a do małego wnętrza mały stół. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku gdy dysponujemy małym wnętrzem. Duży stół ustawiony na małej przestrzeni może wyglądać zbyt masywnie. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stołem, a ścianą oraz innymi meblami (minimum 70-80 cm). Jest to niezbędne, aby można było odsunąć krzesło oraz swobodnie się przemieszczać. Oczywiście przy wyborze stołu powinniśmy także wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie czy nim jednocześnie spożywać posiłek.

Dobierając rozmiar stołu trzeba zwrócić uwagę na następujące parametry:

długość stołu: zależy od liczby osób, które będą zasiadać przy stole. Na jedną osobę powinno przypadać 60 cm miejsca;

szerokość stołu: biorąc pod uwagę, że nakrycie dla 1 osoby zajmuje standardowo 40 cm to optymalna szerokość wynosi od 90-100 cm (40 cm + 40 cm zajmują nakrycia plus 10 do 20 cm na dodatkowe naczynia z potrawami znajdujące się pomiędzy nakryciami);

wysokość stołu: standardowa wysokość stołu powinna wynosić od 76 do 78 cm a nawet 80 cm. Zależy to od wysokości krzeseł i wysokości osób, które będą z tego stołu korzystać (im wyższe osoby tym stół powinien być wyższy). Dla osób o przeciętnym wzroście wysokość od 76 do 78 będzie odpowiednia. Dla osób wyższych powinno być to około 80 cm.

Czyli przykładowo, wymiary prostokątnego stołu powinny wynosić odpowiednio (długość x szerokość):

– dla stołu 2-osobowego: 60 x 90

– dla stołu 4-osobowego: 120 x 90

– dla stołu 6-osobowego: 160 x 90

– dla stołu 8-osobowego: 200 x 100

– dla stołu 10-osobowego: 240 x 100

– dla stołu 12-osobowego: 300 x 100

Masz pomysł na swój wymarzony stół, skontaktuj się z Nami telefonicznie lub mailowo, a my zaprojektujemy go dla Ciebie.

Dodaj komentarz