Stół dębowy do kuchni i jadalni – jaki wybrać oraz jak dbać

  • Post category:Stolarnia

Kuchnia i jadalnia jest miejscem w naszym domu, w którym spędzamy dużo czasu. Dlatego warto dobrze przemyśleć urządzenie tych pomieszczeń. Stół dębowy jest ponadczasowym elementem wystroju wnętrza. Dąb jest na tyle uniwersalnym materiałem, że odnajdzie się w każdym stylu. Kolor blatu oraz nogi stołowe wydobędą z drewna dębowego pożądany styl. Zarówno ten klasyczny jak i nowoczesny. Spożywanie posiłków oraz spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi przy eleganckim dębowym stole będzie przyjemnym doświadczeniem.

W miejscu takim jak kuchnia często panuje wysoka temperatura i wilgoć. Dąb jest surowcem, który ze względu na trwałość i wytrzymałość sprawdzi się w takim środowisku. Starannie wykonany stół z dobrze wysuszonego drewna dębowego oraz prawidłowo wykonaną oskrzynią możemy postawić w zasadzie w każdym miejscu. Nie musimy się obawiać nawet gdy w domu posiadamy ogrzewanie podłogowe oraz chcielibyśmy ulokować dębowy stół przy kominku.

Stół dębowy loft

Styl loftowy w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny. Charakteryzuje się surowym wyglądem i prostotą, bez zbędnych dodatków. Na pierwszy plan wysuwają się elementy takie jak drewno i metal oraz inne materiały konstrukcyjne. Dlatego stół dębowy w stylu loftowym składa się z drewnianego blatu w typie rustic oraz metalowych nóg. Blaty dębowe w tym stylu są olejowane, aby wydobyć z drewna jego naturalny charakter.

Jakie nogi do stołu

Wybór nóg do stołu jest głównie zdeterminowany tym jaki styl chcielibyśmy uzyskać. Do wyboru mamy:

nogi drewniane – są typowym rozwiązaniem, z którym spotykamy się na co dzień. Nogi drewniane pasują do wnętrz w stylu klasycznym. Korzyścią się także to, że są na pewno lżejsze od nóg metalowych.

nogi metalowe – pasują do wnętrz nowoczesnych i loftowych. Występują głównie w kolorze czarnym, ale też w kolorze białym, srebrny i złotym. Dodają one rustykalnego charakteru. Nogi metalowe mogą występować w różnych kształtach, co pozwala dopasować je do swoich potrzeb. Zaletą nóg metalowych jest ich wytrzymałość i odporność na zarysowania. Nogi metalowe są łączone z dębowym blatem za pomocą specjalnych wkrętów montażowych do łączenia takich nóg z drewnem.

Stół dębowy olejowany czy lakierowany

Olejowanie i lakierowanie są formami zabezpieczenia drewna przed działaniem czynników zewnętrznych. Każda forma ma swoje zalety i wady. Więcej można dowiedzieć się tutaj.

Jak dbać o dębowy stół, czym pielęgnować

Drewno jest materiałem, które wymaga właściwej pielęgnacji. Do wyczyszczenia drewnianej powierzchni z kurzu wystarczy sucha lub lekko wilgotna ściereczka. Można użyć delikatnego płynu do drewna. Należy jednak najpierw sprawdzić działanie specyfiku na niewielkiej powierzchni. Unikajmy czyszczenia powierzchni drewnianych za pomocą mokrych szmatek. Gdy rozlejemy wodę na drewnianej powierzchni należy jak najszybciej ją zetrzeć. Nie używajmy także silnych detergentów do czyszczenia powierzchni drewnianych. Wybierajmy delikatne preparaty do drewna. Nie stosujmy uniwersalnych preparatów do czyszczenia. Nie należy również stawiać gorących garnków, kubków czy innych naczyń bezpośrednio na drewnianych powierzchniach. Używajmy podstawek korkowych.

Co zrobić z powstałą plamą

Sposób poradzenia sobie z plamą będzie różnił się od sposobu zabezpieczenia drewna:

  • Meble lakierowane: użyj lekko mokrej lub wilgotnej szmatki wraz z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń lub mydła
  • Meble woskowane: użyj lekko mokrej lub wilgotnej szmatki z odrobiną octu

Następnie wytrzyj papierowym ręcznikiem

Podsumowując, korzyści z posiadania dębowego stołu to:

– będziecie posiadać w 100% naturalny mebel wykonany z litego drewna

– stół będzie Wam służył długie lata

dębowy stół dopasujemy do waszych preferencji

rozwiązanie „na wymiar” pozwoli Wam jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujecie

Masz pomysł na swój wymarzony stół, skontaktuj się z Nami telefonicznie lub mailowo, a my zaprojektujemy go dla Ciebie.

Dodaj komentarz