Jak zabezpieczyć drewniany blat? Olejowanie vs lakierowanie

  • Post category:Stolarnia

Aby zabezpieczyć blat możesz wykonać:

olejowanie/olejowosk

Jest naturalnym zabiegiem zabezpieczającym drewno oraz podkreślającym jego naturalne piękno. Jeśli zdecydujemy się na olejowanie będziemy musieli to robić systematycznie (1-2 razy w roku). Do tego zabiegu możesz zastosować olej lub olejowosk. Sam olej zabezpiecza drewno w jego głębi, natomiast olejowosk zabezpiecza drewno od wewnątrz i zewnątrz. Olejowanie również chroni lepiej przed zarysowaniami niż lakierowanie.

lakierowanie

Jest zabiegiem polegającym na nałożeniu lakieru na powierzchnie blatu. Zaletą lakierowania jest gruba warstwa ochronna i ochrona przez wiele lat. Lakier nie wnika w drewno tylko pozostaje na powierzchni. Blaty malowane są w zależności od projektu bejcą do drewna, lakierami poliuretanowymi lub lakierami akrylowymi. Używane przez nas lakiery są bezwonne i zabezpieczone przed żółknięciem. Lakierowanie zabezpiecza lepiej przed wilgocią niż olejowanie.

Odpowiednio zaimpregnowany przed montażem blat za pomocą olejowania lub lakierowania zabezpiecza go na wypadek kontaktu z wodą oraz wilgocią. Blat pozostanie nienaruszony nawet w okolicach użytkowania czajnika czy ekspresu do kawy oraz w bezpośrednim otoczeniu kuchenki.

Olejowanie/olejowoskLakierowanie
Naturalna forma zabezpieczenia drewnaZabezpiecza drewno na dłużej
Podkreśla naturalne piękno i kolor drewnaMożliwość wybrania koloru blatu
Chroni lepiej przed zarysowaniamiLepiej chroni przed wilgocią
Olejować powinno się systematycznie (1-2 razy w roku)Lakier zwykle wytrzymuje lata, z czasem jednak może blaknąć

Izolant do drewna – kiedy stosować

Na meble, które będą stały w łazience lub na zewnątrz warto zastosować specjalny izolant do drewna. Izolant jest preparatem, który z jednej strony izoluje nam przenikanie żywicy do powłok lakierniczych (szczególnie dotyczy to miękkich gatunków drewna takich jak sosna czy świerk, które są mocno wypełnione żywicą). Z drugiej strony izolant chroni przed wodą i wilgocią. Rolą izolantu jest zabezpieczenie drewna przed przenikaniem wody do jego struktury. Dlatego tam gdzie drewno będzie narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda i wilgoć trzeba użyć izolantu.

Jak zabezpieczyć blat dębowy

Zabezpieczenie dębowego blatu będzie podobnie jak każdego innego drewnianego blatu polegać na olejowaniu lub lakierowaniu. Kwestia wyboru odpowiedniej opcji zależeć będzie od Twoich indywidualnych preferencji.

Masz pomysł na swój wymarzony blat, skontaktuj się z Nami telefonicznie lub mailowo, a my zaprojektujemy go dla Ciebie.

Dodaj komentarz